دوره 12، شماره 2 - ( 7-1393 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 47-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار، گروه اقتصاد، دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان ، hamidbasu1340@gmail.com
2- دانشجوی دوره کارشناسی ارشد، گروه اقتصاد، دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه بوعلی سینا، همدان
چکیده:   (7133 مشاهده)

  زمینه و هدف: عوامل اقتصادی از جمله بیمه عمر در بخش مالی، تأثیر به سزایی بر کیفیت سلامت جامعه و شاخص " امید زندگی " دارند. بیمه عمر به­صورت غیرمستقیم ، از طریق رشد اقتصادی و به­صورت مستقیم، از طریق ایجاد اطمینان و آرامش روانی در فرد متقاضی بیمه عمر باعث ارتقای شاخص سلامت می­شود.

  روش کار: در این مطالعه، با استفاده از داده‏های مرتبط وتجزیه تحلیل داده­های تابلویی (پانل­دیتا) برای سیزده کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی ( OIC ) طی سال­های 2011-1998، اثر تقاضای بیمه عمر به عنوان متغیر مستقل بر شاخص امید به زندگی به عنوان شاخص مهم سلامت و متغیر وابسته پژوهش بررسی ­شد. همچنین از متغیرهای اقتصادی توسعه مالی، درآمد سرانه، تورم و میزان بیکاری نیز به­عنوان متغیرهای کنترل و تاثیرگذار بر شاخص سلامت استفاده شده است.

  نتایج: یافته‏های تحقیق بیانگر اثر مثبت و معنادار تقاضای بیمه عمر بر " امید زندگی " از نظر آماری در کشورهای مورد مطالعه و طی سال‏های مورد بررسی است. همچنین نتایج نشان داد که متغیرهای توسعه مالی و درآمد سرانه اثر مثبت و معنادار و متغیرهای تورم و میزان بیکاری اثر منفی و معنادار از نظر آماری بر شاخص سلامت دارند.

  نتیجه‏گیری: نتایج حاصل از بررسی نشان می‏دهد که بهبود شرایط اقتصادی شامل کاهش بیکاری، کاهش تورم، افزایش درآمد سرانه و توسعه بازار مالی باعث افزایش " امید زندگی " به عنوان شاخص مهم سلامت می­شود، بنابراین لازم است که نگاه برنامه­ریزان اقتصادی جامعه به‏گونه­ای باشد که اجرای برنامه­های سلامت، بهداشت و رفاه عمومی کشور در تطابق با سایر سیاست­گذاری­های بخش اقتصاد به‏خصوص بخش بیمه عمر مورد توجه قرار گیرد.

متن کامل [PDF 184 kb]   (1874 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی
دریافت: 1393/7/29 | پذیرش: 1393/7/29 | انتشار: 1393/7/29